Objawy choroby hemoroidalnej

Choroba hemoroidalna jest zaliczana do grupy tak zwanych schorzeń wieloobjawowych, których symptomy pojawiają się etapami, w zależności od tego, z jaką fazą schorzenia mamy do czynienia.

Większość dolegliwości jest raczej nieprzyjemna niż bolesna, aczkolwiek może dochodzić do uczucia dyskomfortu, a więc do pogorszenia się jakości życia. Najczęstsze objawy hemoroidów to przede wszystkim świąd, krwawienie, uczucie niepełnego wypróżnienia oraz sączenie wydzieliny z odbytu.

Pierwszym objawem sygnalizującym rozwój choroby hemoroidalnej najczęściej jest bezbolesne krwawienie, które towarzyszy wypróżnianiu. Wkrótce potem bardzo często pojawia się również uczucie swędzenia okolicy odbytu często połączone z odczuwaniem wilgoci. Większość pacjentów do lekarza zgłasza się dopiero wtedy, kiedy krwawienie staje się intensywne. Tymczasem do konsultacji ze specjalistą powinny nas skłonić już niewielkie ślady krwi pojawiające się na papierze toaletowym.

W chorobie hemoroidalnej bardzo często pojawia się też odczuwanie niepełnego wypróżnienia. Ten symptom związany jest przede wszystkim z powiększaniem się guzków krwawniczych, które powodują poczucie, że w odbycie pozostał jeszcze stolec. Wówczas pacjent zwiększa parcie, a to przyczynia się do dalszego rozwoju schorzenia. W zaawansowanych stadiach hemoroidów obserwuje się nawet wypadanie guzków.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*