Nadżerka

Nadżerka to zmiana zlokalizowana w pochwowej części szyjki macicy. Można ją wykryć podczas badania ginekologicznego, a daje się zauważyć jako plamka o intensywnie czerwonym kolorze i chropowatej powierzchni. Nieleczona może doprowadzić do powstania zmian nowotworowych.

Przyczyn powstania nadżerki można się dopatrywać w infekcjach wywołanych przez wirusy, grzyby i bakterie. Duże znaczenie ma tu także poziom hormonów, rozpoczęcie współżycia a nawet stosowanie tamponów.
Choroba ta jest typowa dla kobiet w wieku 25-35 lat i dotyka ¼ tej grupy.
Kłopotliwe jest to, iż nadżerka często przebiega bezobjawowo, dlatego konieczne są wizyty u ginekologa co najmniej dwa razy w roku. Niekiedy wywołuje ona stany zapalne widoczne w postaci upławów lub plamienia a duża nieleczona nadżerka powodować może krwawienie i bóle odczuwane w czasie stosunku.
Po wykryciu nadżerki w trakcie badania ginekologicznego pobiera się próbkę w celu wykluczenia obecności komórek nowotworowych.

Leczenie nadżerki 

W zależności od rodzaju nadżerki, jej rozmiarów, wyniku z cytologii oraz przyczyny jej powstania podejmuje się różne kroki związane z jej leczeniem.
Jeśli nadżerka jest mała i nie wywołuje stanów zapalnych jest często obserwowana bez konieczności leczenia farmakologicznego. Jeśli jednak towarzyszą jej stany zapalne, konieczne jest wprowadzenie leczenia.

Najczęstszą metodą leczenia jest jej wypalanie, czyli zastosowanie metody elektrokoagulacji. Zabieg te polega na wypaleniu zarażonych komórek iskrą elektryczną. Trwa kilka minut, podczas których odczuwa się ból podobny do tego w czasie menstruacji.

Inną metodą jest zamrażanie nadżerki, czyli kriokoaguacja. Zabieg ten trwa, podobnie jak podczas wypalania, kilka minut i nie wymaga znieczulania. Jest jednak bardziej skuteczny, dlatego częściej zalecany, zwłaszcza do dużych nadżerek. Podczas jego wykonania wykorzystuje się sprężony azot.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*