Maca – peruwiański żeń-szeń

Maca uprawiana była w Peru od stuleci, za czasów Inków zarezerwowana dla kasty panujących, po upadku imperium Inków powoli zapomniano o tej niezwykłej roślinie, przez pewien czas wzbudzała jeszcze zainteresowanie Hiszpańskich najeźdźców lecz i oni wkrótce zapomnieli o niej. Uprawa maca przetrwała w kilku zagubionych w Andach miejscowościach.

W latach 1960-tych ekipa naukowców Niemieckichi Amerykańskich prowadząca badania botaniczne w Peru odkryła ponownie Maca,liczne badania potwierdziły jej niezwykłe walory dzięki bogatemu w składniki odżywcze składowi chemicznemu tej rośliny. Wyniki badań opublikowane przez w/w naukowców spowodowały duże zainteresowanie w Perui na świecie, od tego czasu kultywacja maca rozwinęła się na duża skalę wzbogacając dietę Peruwiańczyków oraz dając im możliwości eksportu tej rośliny.

Maca zdobywa coraz większą popularność dzięki tzw. efektowi adoptogennemu, czyli jej działanie dostosowuje się doindywidualnych potrzeb każdego organizmu w zależności od wieku, płci, stanu zdrowotnego osoby, która ją używa. Zastosowanie maca jest bardzo szerokie, szczególnie jako środek wzmacniający dla osłabionego chorobą czy wysiłkiem fizycznym organizmu. Stosowanie maca zleca się w okresie rekonwalescencji oraz jako środek wzmacniający w wieku starczym. Maca przejawia działanie immunostymulujące, ma właściwości poprawiania pamięci i zdolności uczenia się. Jest szczególnie pomocna dla kobiet w okresie przekwitania pomagając złagodzić objawy jak np. uderzenia gorąca, bezsenność czy depresja, ma właściwości regulacji przemiany hormonalnej związanej z tym okresem.

mtg maca Maca   peruwiański żeń szeń

Maca jest również bardzo korzystna dla mężczyzn pomagając przezwyciężyć stres, wyczerpanie fizyczne, balansuje hormonyzwiększając poziom testosteronu, i podobno działa efektywnie na obie płcie jakonaturalna Viagra.
Zdobywa też, co raz większa popularność w środowiskach zawodowych sportowców jako środek regenerujący oraz zwiększający energię i wytrzymałość.
Lista zastosowań jest niezwykle długa w/w totylko nieliczne przykłady.
Zazwyczaj, gdy stosowana jest profilaktycznie stosuje się 1 –3 łyżeczki dziennie dodawane do soków, zup, itp.
Przy osłabieniu czy chorobie dawkę można znacznie zwiększyć, bez obawy efektów ubocznych maca jest przecież nie tylko lekiem, ale i pożywieniem.

O Marzena Wielgus 369 artykułów
Wiele rzeczy można powiedzieć o Marzenie Wielgus, ale przede wszystkim wiadomo, że są one przewidujące i doceniane, oczywiście są również precyzyjne, obiektywne i idealistyczne, ale w mniejszych dawkach i często są też rozpieszczane przez nawyki bycia agonującymi. Jednak jej uprzedzająca natura jest tym, co najbardziej lubi. Ludzie często liczą na siebie i jej spostrzegawczą naturę, szczególnie gdy potrzebują pomocy lub wsparcia. Nikt nie jest doskonały, a Marzena ma również wiele mniej pożądanych aspektów. Jej drapieżna natura i bezczelność powodują wiele pretensji i powodują, że jest co najmniej niewygodna. Na szczęście jej doceniająca natura zapewnia, że nie jest tak często.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*