Co powinieneś wiedzieć o toksoplazmozie?

Toksoplazmozę powoduje pierwotniak o nazwie Toxoplasma gonidii. Jest to podstępna choroba o tyle, że niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego że są jej nosicielami. Toksoplazmoza daje zupełnie inne objawy u ludzi i zwierząt. U świń nie daje ona żadnych objawów, u szczurów natomiast występuje stępienie lub całkowita utrata instynktu, strachu przed drapieżnikami.

U ludzi toksoplazmoza charakteryzuje się takimi objawami jak: wysoka gorączka, powiększenie węzłów chłonnych, objawy takie same jak przy grypie i przeziębieniu, zapalenie mózgu, zapalenie opon mózgowych, bóle stawów, zmiany zapalne w zakażonych narządach. U ludzi jednak choroba przebiega zazwyczaj bezobjawowo, dlatego tak łatwo przegapić moment choroby. Toksoplazmoza jest szczególnie niebezpieczna dla kobiet w ciąży, a w zasadzie dla ich dziecka. Pierwotniak może eksplorować przez mięśnie, mózg, gałki oczne czy rdzeń kręgowy.

Najniebezpieczniejsze jest zachorowanie w 1 trymestrze ciąży, infekcja powoduje zapalnie łożyska i przekazanie zakażenia do dziecka. Jednak nie zawsze toksoplazmoza musi mieć wpływ na dziecko, na to że zachoruje. Objawy pojawiają się u 10% zarażonych płodów. Najczęstszymi objawami są wodogłowie, małogłowie, zapalenie siatkówki, opóźnienie umysłowe, innymi konsekwencjami mogą być małopłytkowość, powiększenie wątroby lub śledziony, istnieje także ryzyko przedwczesnego porodu oraz to, że dziecko urodzi się z niską waga urodzeniową. O drogach którymi można zarazić się toksoplazmozą oraz jak ją leczyć i diagnozować dowiecie się już wkrótce.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*