Bakteria wywołująca trądzik może powodować bóle krzyża

Bakteria, która odpowiada za trądzik, może być również przyczyną bólów krzyża i rwy kulszowej – twierdzą naukowcy na łamach "The Lancet.

Badania przeprowadzone przez specjalistów z Aston University, The Queen Elizabeth Hospital oraz The Royal Orthopaedic Hospital w Birmingham wykazują, że bóle krzyża mogą być wywołane przez przyczynę, której dotąd nie brano pod uwagę.

Próbki krążków międzykręgowych (zwanych popularnie dyskami), pobrane od pacjentów operowanych z powodu nie poddającego się leczeniu bólu krzyża lub rwy kulszowej, przebadano laboratoryjnie na obecność mikroorganizmów. 19 spośród 36 pacjentów z rwą kulszową okazało się zakażonych bakterią Propionibacterium acnes, która od dawna znana jest z wywoływania trądziku młodzieńczego, pospolitej choroby skórnej.

Dalsze badania powinny wyjaśnić, w jaki sposób bakterie mogą wywoływać bóle krzyża i jak się dostają do krążków międzykręgowych. Jeśli rzeczywiście bakterie mają związek z bólami krzyża, może to być podobnym przełomem w ich leczeniu, jak odkrycie żyjącej w żołądku bakterii Helicobacter pylori, odpowiedzialnej za powstawanie wrzodów. 

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*